Sağlık Mah. Sağlık 1 Sok. No:11 ÇANKAYA / ANKARA
trende

Arena Dergisi

Anasayfa » Arena Dergisi

Sanayi casusluğu mu dediniz?

Mayıs 2009 Arena Dergisi Özel Dedektiflik ve Araştırma Bürosu Röportajı.

On bir yıldır özel dedektiflik yapan Özel dünya döndükçe ihanetin hep var olacağını üstüne basarak, dedektifliğin ve takip işinin ilginç yönlerini anlattı.

En iyi dedektifler hırsızlardır!
Her isteyen dedektif olamaz; çünkü bu bir yetenek ve ruh meselesi. Bir şeye bakmak yeterli değil, önemli olan oradaki ayrıntıyı görmek. Bir arkadaşımın çocuğunun doğum günü partisine gitmiştim, herkes mutlu bir şekilde etrafta takılırken çocuğun pastası geldi ve fotoğraf çektirmek için masanın etrafında toplanıldı. Fotoğrafa baktığımda karısının yanında duran ve çocuğuna bakması gereken babanın; sol taraftaki arkadaşının karısına, kadının da ona baktığını gördüm. Bir süre sonra yaptığımız araştırmalarda arkadaşının karısıyla ilişkisinin olduğunu ortaya çıkardık. Yani baktığımız fotoğrafın içinde neler olduğunu görmek işin püf noktası. Bir dedektif ortama ayak uydurmasını bilmeli, araştırmacı ve atak olmalı. Mesela bir hırsız çok iyi bir dedektif olur; çünkü kendi de suçlu olduğu için takip edeceği suçlunun nasıl hareket edeceğini, nasıl düşündüğünü, kaçmak için ne gibi becerilere sahip olduğunu iyi bilir.

Aldatma birinci sırada
Bize daha çok aldatma konusunda geliyorlar, bunun dışında dolandırıcılık, kayıp kişileri bulma, evlenecekleri ya da işe alacakları kişileri araştırma, sanayi casusluğu gibi farklı konularda da yardım istiyorlar.

Karısını öldürmek isteyen şüpheci koca…
Bize gelenlerle bir iki saatlik bir konuşma evresi geçiriyoruz. Öyle bir niyeti olduğunu anlarsak teklifi çok yükselterek vazgeçmesini sağlıyoruz. Karısından şüphelenen bir adam bana gelmişti ve adamı tanımak için sorular sorduğumda adam bana “öldürsem kaç yıl yerim?” dedi, bende fiyatın dört beş katını söyleyerek vazgeçmesini sağladım. Bizim aynı zamanda psikolog da olmamız gerekiyor. İşi alırken paranın değerine bakmadan işi alıp almama kararına varmalıyız. Bir keresinde de şizofren bir müşterim olmuştu. Makine mühendisi olan bu adam harika bir çocuktu ve açıkçası hikayesine beni de inandırmıştı. Bir kızla çok mutlu birlikteliğinin olduğunu, evleneceklerini, daha sonra kızın bundan borç para alarak ortadan kaybolduğunu anlattıktan sonra ben kızın annesini araştırdım ve buldum. Kızının tatilde olduğunu öğrenip, oraya gitmeye karar verdiğim sırada ağır caza reisi olan bir adam aradı çocuğun yeğeni olduğunu, tedavi gördüğünü, kızın adresini vermememi istedi. Kafasındaki her şeyin uydurmaca, hayal ürünü olduğunu öğrendikten sonra uygun bir dille kızı bulamadığımızı söyleyip, parasını iade ettik. Ama ne yazık ki daha sonra başkalarına para vererek kızı bulduğunu ve dövdürdüğünü öğrendim.

Fiyat kişiye özel
Fiyatları belirlerken takip edilecek kişinin alışkanlıklarına, nereye gittiğine bağlı olarak bir fiyat çıkarıyoruz. Bazen günde 1.000 Euro harcadığımız oluyor. Belirli bir fiyat yok; araştırma konusuna göre 1.000 TL den 100.000 TL ye kadar çıkabilir.

Medyatik doktora şantaj
Açıkçası bu şantaja çok müsait bir iş; mesela bana bir arkadaşım anlatmıştı; medyatik bir doktorun sevgilisi bir şirkete gidiyor ve sevgilisi olan doktorla öpüşürken fotoğrafının çekilmesini istiyor. Bu şirketteki sözüm ona dedektifler de doktoru araştırıp bunun medyatik bir doktor olduğunu öğrenince doktora gidip kadının sesini dinletiyorlar. Her ikisinden de para alarak bir günde işi bitiriyorlar.

Sanayi casusluğumu dediniz?
Bursa da bir fabrikanın müdürü benden satış sorumlusunu araştırıp, takip etmemi istedi. Adamın rakip firmalara kendi işlerinde verdikleri fiyatı söyleyerek daha düşük teklif sunmalarını sağlayıp, işi kapmalarına yardım ettiğini öğrendim. Adam rakip firma tarafından işe sokulmuş. Bir diğer olayda rakip fabrikatörün sekreterini dövüp kovduğunu öğrenen bir başka fabrikatör bu kadının adamın düşmanı olduğunu düşünerek işe alıyor. Bu kadından şüphelenen bir kişi benden yardım istedi ve bende araştırmaya başlayınca kadının aslında eski patronunun sevgilisi olduğunu, casusluk yaptığını fotoğraflarla ortaya çıkarmıştım.

Vur kaç taktiği
Mesela takip ettiğiniz arabanın arkasına yavaşça dokunup, arabadan inersiniz ve trafik polisini beklerken kişilerin fotoğraflarını çekmeye başlarsınız. Bu sırada gelen polise hanımefendinin arabayı kullandığını söylersiniz, kadın ehliyetim yok ben kullanmıyorum dese de ısrarla onun kullandığını söyleyip isminin tutanaklara geçmesini sağlarsınız. Böylece delil olarak belgeyi kullanabilirsiniz.

Siyasetçi, gayrimeşru bir hayat ve MİT
Eski parti danışmanlarından birinin takibi işi gelmişti. Gayrimeşru bir hayat yaşadığı için büyük paralar verip takip etmemi istediler; ama nerede takip edebilirim ki diye işi almadım. Çünkü olay Filistin başkonsolosluğunun tam karşısında geçiyordu ve elimde kamerayla dolaşsam MİT beni kesin avlardı. Güvenliğimi tehlikeye atıp, deşifre olmama neden olacak işleri tabii ki kabul etmiyorum.

İki ünlünün kaçamağı
Birkaç sene önce bir yapımcı ve şu anda çok meşhur olan kızıl saçlı bir şarkıcıyı takip edip, görüntüleme işi gelmişti. Aralarında tabii şu an çok moda olan büyük yaş farkı vardı. Sadece internette fotoğrafını gördüğüm bu kişileri takip için Bodrum da geceliği 395 Euro ya kaldıkları otele gittim. Yerleşip dinlendikten sonra ortalığı kontrol etmek için lobiye indim.

Restoranda, havuzda, plajda bulamayınca Bodrum a inmişlerdir diye düşünüp oraya gittim. Bir salatanın 95 TL, bir kahvenin 25 TL olduğu otelde kaldığımdan karnımı doyurmak için bir şeyler yedim.
Merkezde de karşıma çıkmayınca otele dönmeye karar verdim. Belki yemek yiyorlardır diye restorana indim, etrafa baktım ama kimseyi göremeyince kendime bir masa bulup oturdum. Etrafıma bakarken arkamda “Aşkım onu da alalım, aşkım bunu da yapalım” diyen bir kadın sesi duydum.

Kafamı bir çevirdim, baktım onlar, aramızda bir masa olmasına ve küçük kameramı almamı unutmama rağmen çantamı masanın üstüne koydum ve kameramı onlara doğru çevirip çekmeye başladım. Yarım saat sonra uçağa yetişecekleri için masadan kalktılar, bende eğer iyi bir fotoğraf yakalayamamışsam havaalanında çekmeye devam ederim diye düşündüm ve asansöre doğru yöneldim. Asansörün gelmeyeceği tuttu ve bu sırada onlar geldi. Asansör gelince onların binmelerini rica ettim, sarhoş olduğum için bayanı rahatsız edebileceğimi söyledim ama adam ısrarla asansöre binmemi istedi. Bende daha çok şüphe çekmemek için kabul ettim.

Asansörün kapısı kapandığı an “ne çekiyordun gece vakti öyle?” dedi, bende; Ankara da çalışan bir tasarımcıyım, otelin mimarisini çok beğendiğim için çekim yapıyordum dedim. “Bende yapımcıyım” deyince, kartımı vereyim o zaman belki birlikte iş yaparız derken, elimi cebime attım “hay Allah odada kalmış yarın veririm” dedim. “Biz bu gece gidiyoruz ne yazık ki” dedi ve olayı bu şekilde atlattım. Tabi tanındığım için uçağa binemedim ve takip işini orada bitirdim. Biz gece karanlığında hareket eden fareler gibiyiz; peyniri çalarken yakalanırsak tepemize vururlar; çünkü biz insanları tazminatlara mahkum eden kişileriz.

ÖZEL DEDEKTİFLİK ve ARAŞTIRMA BÜROSU KURUMSAL & BİREYSEL PROFESYONEL DEDEKTİFLİK ÇÖZÜMLERİ.
adana haber - agrı haber - haber ajansı - akdag haber - akit tv haber - almanya haber - ana haber bülteni - news haber - ankara haber - arabistan haber - asayiş haber - spor haber - ataköy haber - avrupa gazetesi - avustralya haber - aybastı haber - azerbaycan haber - bağdat haber - bartın haber - başakşehir haber - basın bülten - batum haber - bayburt haber - beykent haber - bilişim haber - boomerang haber - çankırı haber - cnbc haber - cnn haber - dobra haber - doğuş gazetesi - dolunay haber - doruk haber - dünya haber merkezi - ermenistan haber - flash haber - fox haber - fox tv haber - fransa haber - gazete gündem - gaziantep haber - gaziantep haber - giresun haber - global bülten - gümüşhane haber - gümüşhane manşet/a> - gürcistan haber - haber28 haber - 365 haber - 365tv haber - haber60 haber - haber ajansı - haber aktif - best haber - birgün haber - objektif haber - haber özetleri - sizin haber - hakkari haber - hep haber - ığdır haber - ılgın haber - ingiltere haber - internet haber - iskenderun haber - istihbarat haber - kadının sesi haber - kanada haber - kanal24 haber - kanal7 haber - kanal a haber - kanal t haber - kapsam haber - karadeniz haber - karamürsel haber - kazakistan haber - kent haber - kıbrıs haber - kıbrıs tv haber - küçükçekmece haber - maçka haber - madtv haber - magazinpress haber - makedonia haber - malatya haber - megachannel haber - merkez ana haber - muş haber - olay tv haber - öncü haber - özbekistan haber - özgür haber - özlem haber - parti haber - pause haber - polis haber - samsun gazete haber - sandıklı haber - seçim haber - sendika haber - show haber - show tv haber - sivil haber - star tv haber - suriye haber - tatil haber - teşkilat haber - tokat gazete haber - trt1 haber - türkistan haber - tv5 haber - tvnet haber - ultra haber - ulusal bülten haber - ulusal kanal haber - vatan haber - uluslararası haber - yerel bülten haber - yeryüzü haber - zaman haber - adalet haber - adana gündem haber - alem haber - aliağa haber - amasya haber - anadolu manşet haber - ankara güncel haber - antalya haber - antep gazetesi haber - askeri haber - aydın haber - bağcılar haber - basın haber - beylikdüzü haber - beypazarı haber - beyşehir haber - bodrum haber - bomba haber - bozkır haber - cep haber - çeşme haber - denizli gündem haber - doğubeyazıt haber -elbistan haber - erzurum gündem haber - evrensel haber - evrim haber - gaziantep bülten haber - girişim haber - gölbaşı haber - 365 haber - 44 haber - 73 haber - 77 haber - aksiyon haber - arşiv haber - bir haber - channel haber - karadeniz haber - özet haber - port haber - sosyal haber - haber yazıyo - haber yelkeni - hemen haber - istanbul haber - istanbul son haber - kandıra haber - kars manşet haber - kayseri manşet haber - magazin tv haber - merzifon haber - nesil haber - news haber - onay haber - ordu manşet haber - şafak haber - samsun manşet haber - sarıyer haber - sarıyer son haber - sky haber - tarım haber - taşova haber - trabzon manşet haber - video haber - yükseliş haber - zafer haber - küre haber - haber - haber - anadolu haber - antakya haber - çarşamba haber - aksiyon haber - haber turu - ulusal haber - internet gazetesi haber - millet gazetesi haber" - moda haber -organik haber -smart haber -terme haber - zara haber - kapsam haber - istanbul yerel haber - gönen haber - devlet haber - edremit haber - cebeci haber - bağlum haber - elvankent haber - haramidere haber - büyükçekmece haber - kumburgaz haber - tokat haber - izmir son dakika - manşet spor - giresun haber gazetesi - kuzey haber ajansı - öğrenci haber - ana haber - haber tescil - tarafsız haber - avrupa haber - alanya haber ajans - medya haber ajansı - bugün haber ajansı - son gazete haberleri - yedigün gazetesi - cumhuriyet postası - erbaa haber - istanbul time - aydın haber - öğretmen haber - kamu haber - emniyet haber - halk haber - elazığ haber - alucra haber
eş takibi dedektiflik bürosu özel dedektif dedektif antalya dedektif