Meşrutiyet Mah, Yüksel Cad, Konur 2 Sok, No:28/1 ÇANKAYA - ANKARA
trende

Cosmopolitan Dergisi

Anasayfa » Cosmopolitan Dergisi

İtinayla yuva yıkılır!

Haziran 2009 Cosmopolitan Özel Dedektiflik ve Araştırma Bürosu Röportajı.
Günümüz şartları gereği hepimizdeki şüpheci eğilimler arttı. Eşler birbirlerinden, işverenler çalışanlarından, ebeveynler çocuklarından şüpheleniyorlar. Kimimizde küçük bir merak, kimimizde ise ciddi gerilim var. İş ciddiye bindiğinde ise devreye profesyoneller giriyor. İşte bu heyecanlı meslekle ilgili merak ettiğiniz tüm ayrıntılar.

Naime Tercan:

Dedektiflik artık sadece televizyon dizileri, filmler ve romanlardan bildiğimiz bir meslek değil. Bugünlerde gazetede veya televizyonlarda karşımıza sık sık bir dedektifin karıştığı olaylar çıkabiliyor. Tarihçesine bakacak olursak ilk dedektiflik bürosu 1883’te Fransa’da kurulmuş. Amerika’daki ilk ajans ise 1850’de faaliyete geçmiş. Türkiye’de dedektiflik bürolarının kurulması Mavi Ay dizisine bayıldığımız döneme rastlıyor. 2000 yılından beri faaliyete geçen özel dedektiflik bürolarının sayısında ciddi bir artış var. En çok araştırılan konu ise şüphesiz aldatma vakaları. Konuyu uzmanından öğrenelim istedik ve 12 yıllık özel dedektif Özel ile mesleği ve yaşadıkları üzerine konuştuk.

Bir dedektif tam olarak ne yapar? Çözdüğünüz ilk olay neydi?

Dedektif delil toplar. İpuçlarını birleştirerek gerçeğin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Eniştemi yakalamam ilk işimdi. Ablam eşinden şüpheleniyordu. Araştırmamı istedi. Sonuçta ikinci bir ev ve kadın olduğunu tespit ettim.

Size gelen her işi alır mısınız?

Müşterinin haklı şüpheleri olduğuna inanmamız lazım. Aksi takdirde işi almayız.

En çok ne tür vakalarla karşılaşıyorsunuz?

1000 vakanın ortalama 600’ü aldatmalar oluyor. Geri kalanı kayıplar, dolandırıcılık ve hırsızlıklar olarak dağılıyor. Evlilik öncesi araştırma isteyenler, çocukları hakkında bilgi talep eden ebeveynler de var.

Kendinizi boşanmalara aracılık yapıyor gibi hissediyor musunuz?

Biz bu ofiste itinayla yuva yıkarız! Ancak yuvanın yuvalıktan çıkmış olması gerek. Eşlerden biri evinden, çocuklarından, eşinden vazgeçmişse o evliliğin sona ermesini tercih ederiz. Ancak erkeklerin ikilemde kaldıkları, yanılıp, şaşırdıkları zamanlar da olabiliyor. Biz bunu iyi anlamaya çalışıyoruz. Yanıldığının farkında olan erkeğin yuvasının kurtulması için elimizden geleni yaparız. Ayrıca insanların hayatlarına dair pek çok bilgi ediniyoruz. Bunları kötü niyetli insanlardan uzak tutmaya çalışırız.

İşinizin riskleri nelerdir?

Takiplerde kişiyi gözden kaçırmamak gerekiyor. Bunu sağlamaya çalışırken bazı sakarlıklar, düşüp, kalkmalar sıkça başımıza gelebiliyor. En sık karşılaştığımız sorunlardan biri de trafik kazaları. İstanbul trafiğinde fark edilmemeye çalışırken kazalara karışabiliyoruz.

Takip sırasında hiç yakalandınız mı?

Yakalandığım oldu ama işi tatlıya bağladım. Takip ettiğimizi sonuna kadar inkar ederiz. Ayrıca yakalanma halinde kullanmak için hazır bir hikayemiz mutlaka vardır.

Kılık değiştiriyor musunuz?

Elbette. Kimi zaman simitçi ya da tombalacı oluyorum. Kimi zaman bastonlu yaşlı bir amca veya orta yaşta bir zampara olabiliyorum. Bu gibi durumlarda önemli olan fazla göze batacak bir özellik sahibi olmamak. Arabalarımızı da nötr renklerde ve dikkat çekmeyen modellerden seçeriz.

Teknolojiden nasıl faydalanıyorsunuz?

Gizli kameralar çok işimize yarıyor. Artık minicik olanları ile hem ses hem görüntü alabiliyoruz.

Dedektifliğin eğitimi alınabiliyor mu?

Dedektiflik kursları var. Ancak dedektifliğin teorik değil pratik olarak öğrenilmesi gerekli. Alan çalışması yapmadan dedektif olunmaz.

Bu mesleğe talep var mı?

Evet, hem de nasıl. İşsizlik zaten insanları farklı sektörlere itiyor ama bizim işimiz özellikle gençlere ilginç geliyor. Geçenlerde verdiğim bir ilana 3.000’e yakın cevap geldi. Hemen hemen hepsi üniversite mezunu olan gençler arasında tercihim kendini kamufle edebilecek tiptekilerden yana oluyor. Çok hoş bir kız ya da erkeği işe alamam. Dedektif olacak kişi fiziği ile öne çıkmayan, belki biraz silik tipte olmalı. Ayrıca çalıştığımız kişilerin emniyet veya askeriye kökenli olmalarını tercih ediyoruz.

İnsanların özel hayatlarıyla ilgileniyorsunuz, sizi tehdit edenler oldu mu?

Tanındıkça kendinizi ne kadar kamufle ederseniz edin; karısını, kocasını aldatanların sevmediği insan konumuna geliyoruz. B u zamana kadar arabamın lastikleri defalarca patlatıldı. Bir kez benzin hortumu kesildi. Takip sırasında üzerime direksiyon kırarak kaza yapmama neden olanlar da oldu.

Verdiğiniz hizmetin karşılığında insanların kazançları ne oluyor?

Çalıştığımız her vakada boşanma ve tazminat almak söz konusu olmuyor. Ancak olduğu zamanlarda bulduğumuz deliller sayesinde yüklü tazminatlar, evler, arabalar alanlar oldu.

Bir dedektif olarak çapkınlara ne önerirsiniz?

Çapkınlardan önce boşanma arifesinde olanlara çok dikkatli olmalarını öneririm. Her hareketleri takip ediliyor olabilir ve bundan zararlı çıkabilirler. Örneğin kocasından ayrı yaşayan bir kadını sokakta tanımadığı biri gelip sarılıp, öpüyor. Yanlışlık denilen olay dava sırasında fotoğraflarla kadının karşısına çıkınca komplo olduğu anlaşılıyor. Başınıza böyle şüpheli bir olay gelirse karakola başvurun.

Dedektif tutmanın maliyeti nedir?

Standart bir fiyat yoktur. Her iş kendi içinde özel ve farklı uğraşlar gerektiren türdedir. Delillere ulaşmak için seyahat yapmak, farklı kaynaklara ulaşmak gerekebilir. Bu tür durumlarda yüklü harcamalarımız olabiliyor.

Kadınlar hangi durumlarda ve neden aldatırlar?

Eşin ilgisinde azalma olması, kadını farklı arayışlara iter. O sırada da karşılarına mutlaka biri çıkar. Kadın aldatmaları çoğunlukla bu şekilde olur. Bir de aldatılan eş intikam almak için aldatır. Kıskanç erkekler de aynı şekilde kadını başka erkeklere itebilir.

Erkek ne zaman aldatır?

– Uzun bir hastalık veya kazayı atlattıktan sonra.
– Eşinin hamilelik döneminde.
– Seyahat sırasında.
– Orta yaş bunalımında.
– Kolay ve iyi para kazanmaya başladığında.
– Eşi kendisinden daha fazla kazanmaya başlayıp, ezildiğini hissettiğinde.

Aldatan erkek ne yapar?

– Cep telefonunu sürekli sessiz moda ya da kapalı tutar.
– Gece geç saatlerde telefonuna mesajlar gelir.
– Tuvalete bile cep telefonuyla girer.
– Sürekli tedirgindir.
– İş yemekleri ve iş seyahatleri artar.
– Eve gittikçe daha geç saatlerde gelmeye başlar.
– Giyimine ekstra özen gösterir.
– Cinsel açıdan sevgilisi veya eşinden uzaklaşır.
– Nedeni olmadan sevgilisi ya da eşine pahalı hediyeler alır.
– Evliyse alyans takmaz.
– Tek başına gezi programları yapar.
– İleriye dönük planlar yapmaktan kaçar.
– Sürekli internettedir, internette sosyal bir çevresi vardır.

ÖZEL DEDEKTİFLİK ve ARAŞTIRMA BÜROSU KURUMSAL & BİREYSEL PROFESYONEL DEDEKTİFLİK ÇÖZÜMLERİ.
Call Now Button
WeCreativez WhatsApp Support
ÖZEL DEDEKTİFLİK ve ARAŞTIRMA BÜROSU WHATSAPP DESTEK HATTI
👋 Merhaba! iyi günler diliyoruz. Size hangi konuda ve nasıl yardımcı olabiliriz?
dedektiflik bürosu dedektiflik burosu eş takibi ankara dedektif antalya dedektiflik bürosu